Bezprecedensowa sytuacja. Wójt na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Gminy odpowiada na pytanie zamieszczona na forum chorkowka.net. Sprawa dotyczy "pieniędzy kanalizacyjnych".

Sprawa "pieniędzy kanalizacyjnych" powraca jak bumerang przy okazji każdych wyborów samorządowych czy zebrań wiejskich.

O tym, że potrzebna jest kanalizacja przekonani byli wszyscy. Za przekonaniem nie szły tylko słowa i aby przyspieszyć działania władz lokalnych mieszkańcy trzech miejscowości - Draganowej, Kobylan i Sulistrowej zawiązali wiele lat temu społeczne komitety budowy kanalizacji i zaczęli zbierać pieniądze na budowę. A jak wiadomo tam gdzie są pieniądze podatnika tam i pojawiają się domysły i spekulacje.

W listopadzie 2014 roku jeden z użytkowników forum chorkowka.net zapytał wprost Wójta Co się stało z pieniędzmi kanalizacyjnymi? Zawiązała się krótka dyskusja. Po ponad 6 miesiącach Wójt odpowiedział na pytanie, mimo że forum chorkowka.net nie jest oficjalnym kanałem komunikacji z Urzędem Gminy. Oto oficjalna odpowiedź zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Gminy w Chorkówce:

Nawiązując do artykułu opublikowanego na portalu chorkowka.net w zakładce Forum Chorkówka - Co się stało z pieniędzmi kanalizacyjnymi ? Urząd Gminy w Chorkówce wyjaśnia:

W miejscowościach Draganowa, Kobylany i Sulistrowa na zebraniach wiejskich zostały powołane społeczne komitety budowy kanalizacji, które to dokonały wpłat na konto Gminy Chorkówka (w formie darowizny) kwoty 141.400 zł.
Przetarg na wykonanie dokumentacji został ogłoszony i rozstrzygnięty w 2008 roku oraz została podpisana umowa z Wykonawcą.
Koszt wykonania dokumentacji wyniósł brutto 439.200 zł, w tym koszt przyłączy 116.850 zł.
Na zaprojektowane przyłącza zostały zawarte umowy pomiędzy Gminą Chorkówka a mieszkańcami. Na podstawie tych umów społeczne komitety dokonały wpłaty wyżej wymienionej kwoty, na które zostały wystawione i rozliczone faktury VAT. Pozostała część pieniędzy powinna znajdować się na rachunkach społecznych komitetów budowy kanalizacji i to do społecznych komitetów powinno być skierowane to pytanie.
Opracowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę nastąpiło dopiero w 2012 roku ze względu na duże trudności z uzyskaniem zgód właścicieli nieruchomości na wejście w teren.
O sytuacji tej mieszkańcy poszczególnych miejscowości byli informowani na zebraniach wiejskich.

Wójt Gminy
Andrzej Koniecki


Czy odpowiedź jest satysfakcjonująca dla użytkownika Tatak trzeba zapytać samego zainteresowanego. Można zastanowić się tylko czy Urząd Gminy w Chorkówce nie powinien uruchomić oficjalnego kanału komunikacji na swojej stronie internetowej typu "Pytania do Urzędu / Pytania do Wójta", tak działającego, aby każdy mógł wypełniając formularz zadać pytanie (również anonimowo) a odpowiedź wraz z pytaniem pojawiłaby się na stronie Urzędu. Przykład tak działającego systemu na stronie Urzędu Gminy Wielka Wieś: http://www.wielka-wies.pl/pytania-do-urzedu/. Taką funkcjonalność można wdrożyć w kilkanaście minut. Obecnie na stronie UG co prawda istnieje odnośnik do forum jednak prowadzi on do błędnej podstrony.