Bezprecedensowa sytuacja. Wójt na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Gminy odpowiada na pytanie zamieszczona na forum chorkowka.net. Sprawa dotyczy "pieniędzy kanalizacyjnych".

Sprawa "pieniędzy kanalizacyjnych" powraca jak bumerang przy okazji każdych wyborów samorządowych czy zebrań wiejskich.

O tym, że potrzebna jest kanalizacja przekonani byli wszyscy. Za przekonaniem nie szły tylko słowa i aby przyspieszyć działania władz lokalnych mieszkańcy trzech miejscowości - Draganowej, Kobylan i Sulistrowej zawiązali wiele lat temu społeczne komitety budowy kanalizacji i zaczęli zbierać pieniądze na budowę. A jak wiadomo tam gdzie są pieniądze podatnika tam i pojawiają się domysły i spekulacje.

W listopadzie 2014 roku jeden z użytkowników forum chorkowka.net zapytał wprost Wójta Co się stało z pieniędzmi kanalizacyjnymi? Zawiązała się krótka dyskusja. Po ponad 6 miesiącach Wójt odpowiedział na pytanie, mimo że forum chorkowka.net nie jest oficjalnym kanałem komunikacji z Urzędem Gminy. Oto oficjalna odpowiedź zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Gminy w Chorkówce:

Nawiązując do artykułu opublikowanego na portalu chorkowka.net w zakładce Forum Chorkówka - Co się stało z pieniędzmi kanalizacyjnymi ? Urząd Gminy w Chorkówce wyjaśnia:

W miejscowościach Draganowa, Kobylany i Sulistrowa na zebraniach wiejskich zostały powołane społeczne komitety budowy kanalizacji, które to dokonały wpłat na konto Gminy Chorkówka (w formie darowizny) kwoty 141.400 zł.
Przetarg na wykonanie dokumentacji został ogłoszony i rozstrzygnięty w 2008 roku oraz została podpisana umowa z Wykonawcą.
Koszt wykonania dokumentacji wyniósł brutto 439.200 zł, w tym koszt przyłączy 116.850 zł.
Na zaprojektowane przyłącza zostały zawarte umowy pomiędzy Gminą Chorkówka a mieszkańcami. Na podstawie tych umów społeczne komitety dokonały wpłaty wyżej wymienionej kwoty, na które zostały wystawione i rozliczone faktury VAT. Pozostała część pieniędzy powinna znajdować się na rachunkach społecznych komitetów budowy kanalizacji i to do społecznych komitetów powinno być skierowane to pytanie.
Opracowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę nastąpiło dopiero w 2012 roku ze względu na duże trudności z uzyskaniem zgód właścicieli nieruchomości na wejście w teren.
O sytuacji tej mieszkańcy poszczególnych miejscowości byli informowani na zebraniach wiejskich.

Wójt Gminy
Andrzej Koniecki


Czy odpowiedź jest satysfakcjonująca dla użytkownika Tatak trzeba zapytać samego zainteresowanego. Można zastanowić się tylko czy Urząd Gminy w Chorkówce nie powinien uruchomić oficjalnego kanału komunikacji na swojej stronie internetowej typu "Pytania do Urzędu / Pytania do Wójta", tak działającego, aby każdy mógł wypełniając formularz zadać pytanie (również anonimowo) a odpowiedź wraz z pytaniem pojawiłaby się na stronie Urzędu. Przykład tak działającego systemu na stronie Urzędu Gminy Wielka Wieś: http://www.wielka-wies.pl/pytania-do-urzedu/. Taką funkcjonalność można wdrożyć w kilkanaście minut. Obecnie na stronie UG co prawda istnieje odnośnik do forum jednak prowadzi on do błędnej podstrony.

~nadzieja

16-06-2015 22:22 3 1

Wreszcie ludziom oswiecilo w głowach ...jest nadzieja !
Odpowiedz

~Rzodkiewka

15-06-2015 22:36 2 2

Dokładnie Joanko! Mamy XXI wiek: filmy 3D, mapy satelitarne, wirtualne spacery po ulicach, nawigację samochodową, wymyślne gry komputerowe, serwisy społecznościowe, programy do szybkiej obsługi danych, a w sferze urzędniczej wciąż ciemnogród i wszystko załatwiane papierkami tylko w danym miejscu. Np. po jakiś akt trzeba jechać np. do Krosna, jakby nie mogli wysłać skanu do Chorkówki, gdzie zostałby wydrukowany i podbity pieczątką. Pestka! Tak samo powinno być ze wszelkimi mapkami, ich tworzeniem i zmianą. Taki projekt kanalizacji z dokumentacją powinien kosztować nie 438 tysięcy, ale 438 złotych. A nawet niech 1000zł, ale nie prawie pół miliona. Urzędy powinny razem z geoportalem (geoportal.gov.pl) wypracować wreszcie jakiś jeden wspólny program koordynowany przez urzędników. Coś czuję, że to tkwienie w ciemnogrodzie jednak jest celowe, żeby np. komuś te prawie pół miliona spływało do kieszeni.
Odpowiedz

~Józek

13-06-2015 20:30 2 1

[quote name="krzysiek..."]szkoda że ta sprawa nie wyszła przed wyborami,ale i tak mam nadzieje że to ostatnia kadencja wójta![/quote]
Spójrz na datę postu Tataka. To było przed wyborami! Okazuje się, że nie przeszkodziło to Wójtowi w wygraniu wyborów. Zadziałała Zasada Kurskiego = "głupi naród to kupił". To, to znaczy kit, który wstawiał Andrzej K. przed wyborami.
Odpowiedz

~krzysiek...

13-06-2015 10:26 1 3

szkoda że ta sprawa nie wyszła przed wyborami,ale i tak mam nadzieje że to ostatnia kadencja wójta!
Odpowiedz

~Joanka

12-06-2015 02:09 2 2

Sam koszt dokumentacji 4 razy droższy od robót i materiałów!? Nie orientuję się kto robi tę dokuemntację. Czy to ktoś zza pleców, czy ktoś odgórny, ale moim zdaniem to stanowczo za dużo. Skoro w jeden dzień rząd może zmieniać losy Polaków (kilkaset osób), to czy nie prościej kilku milionom Polaków byłoby wymusić zmianę tego rządu i ich działań? Urzędnicze stawki są za duże. W XXI wieku jest Internet, programy komputerowe i wszelkie zmiany map, przepisanie majątku etc. powinno kosztować grosze i być załatwiane szybko. Czemu np. przepisanie domu na syna musi kosztować kilka tys. złotych? To jest chore. Powinno być za darmo, a jak już to jakieś grosze jak za zmianę dowodu osobistego. Bardzo się dziwię, że tak jest. Wiele kosztów jest ustalanych odgórnie. Kogo my wybieramy w wyborach? Ciągle tych samych ludzi i zmian nie widać. A oni się z nas śmieją. Bo np. przy przepisaniu majątku urzędas ma zarządzone z góry, że za sporządzenie aktu ma dostać 200zł. Do tego Vat i inne rzeczy i za średni dom wychodzi 2-3 tysiące złotych. I komu to do kieszeni idzie? Na pewno nie do państwowego, tylko do urzędniczo-sądowo-prawniczej kadry, która ogółem w Polsce wynosi około miliona osób (ponad 600 tys. urzędników plus sędziowie, adwokaci etc). Gdyby to jeszcze była ciężka praca lub wymagająca dużo czasu, ale oni mają gotowe druczki, stawiają pieczątkę i trach-prach 200-250zł w kieszeni. Kiedy byłam u notariusza, to zajęło to mu 10 minut. Za 10 minut, to mogłabym mu dać max 20zł. Te zawody stały się zbyt elitarne, a złe dlatego, że nie są prywatnymi interesami z konkurencją. Każdy chce być w tej elitce i stąd taka masa w tych zawodach. Wystarczyłoby ich 10 razy mniej. Nie mieliby pauz, bo klienci do nich uderzaliby cały czas. Za klienta nie dostawaliby dużo, ale przyzwoicie. Wszystko usprawniałyby programy komputerowe. O tym marzę. jeden informatyk dobry byłby więcej warty od 100 tysięcy urzędników. Naprawdę.
Odpowiedz

~Józek

11-06-2015 00:24 1 2

Czyżby był zakaz pisania o pieniądzach? Przecież to w temacie. BIP prawdę i tak pokaże...
Odpowiedz

~job

10-06-2015 23:16

Komentarz usunięty przez moderatora.

~draga

10-06-2015 21:47 2 3

zbyszek ; jak nie wiesz o co chodzi .....to nie hechaj !
Odpowiedz

~Zbyszek

10-06-2015 18:59 2 3

he he, nie wiem o co chodzi, ale na pewno chodzi o pieniadze, he he
Odpowiedz

~Józek

09-06-2015 22:41 1 3

Może "flash mob" przed Urzędem Gminy w Chorkówce.
Będę przebrany za Wójta (duża czarna teczka, garnitur i berecik)
A flaszka piwa w ręku.

Tylko co będziemy robić?
Kurczę! Co robi Wójt? Może ktoś wie?
Odpowiedz

~Hehe

09-06-2015 22:30 3 1

Ba. Gdyby nie trzeba było rano iść do roboty... Jeszcze do czwartku trzeba na podatki robić (11 czerwca), potem zaczniemy wreszcie na siebie. Ale w piątek lub sobotę czemu nie :-)
Odpowiedz

~Józek

09-06-2015 22:28 2 2

Ty też. Może pójdziemy na piwo ;-)
Odpowiedz

~Hehe

09-06-2015 22:19 1 3

No i masz plusika :-)
Odpowiedz

~Józek

09-06-2015 22:17 2 0

[quote name="Hehe"]Hejter dobra rzecz, szczególnie jak władzy "kichy płucze", gorzej jak jest na garnuszku władzy. Anonimowym nikt nie jest. Podawanie maila czy inne myki to tylko ułatwianie życia "psom gończym". Lepiej niech się wysilą troszkę, jet szansa, że szare komórki z bezczynności im nie wymrą :-)[/quote]

Pełna zgoda ;-)
Odpowiedz

~Hehe

09-06-2015 22:15 3 1

Hejter dobra rzecz, szczególnie jak władzy "kichy płucze", gorzej jak jest na garnuszku władzy. Anonimowym nikt nie jest. Podawanie maila czy inne myki to tylko ułatwianie życia "psom gończym". Lepiej niech się wysilą troszkę, jet szansa, że szare komórki z bezczynności im nie wymrą :-)
Odpowiedz

~Józek

09-06-2015 22:10 2 2

[quote name="Hehe"]Temat monitorowany całą dobę :-)[/quote]

Też tak możesz "Hehe".
Zarejestruj się, podaj e-mail - będziesz otrzymywał(a) e-maile z odpowiedziami w interesujących cię wątkach.
Mamy w końcu XXI wiek...

Tylko... wtedy przestajesz być anonimowym hejterem.
Odpowiedz

~Hehe

09-06-2015 21:16 3 2

Temat monitorowany całą dobę :-)
Odpowiedz

Tatak

09-06-2015 21:11 2 3

@nietak

Tak właśnie myślałem.
Odpowiedz

~nietak

09-06-2015 21:00 2 3

[quote name="Tatak"]Krótkie pytania:

Ile zebrano w poszczególnych wsiach?
Odpowiedź: .....zł Draganowa, ....zł Kobylany, .... Sulistrowa

Ile przekazały poszczególne wsie do gminy?
Odpowiedź: .....zł Draganowa, ....zł Kobylany, .... Sulistrowa

Czy wszystkie Komitety mają założone rachunki bankowe, kto i kiedy przedstawił [b]pisemne [/b]sprawozdanie ze stanu kont, wielkości odsetek i sposobu rozdysponowania nadwyżki?

Kto odpowiada za działanie społecznych komitetów powołanych za przyzwoleniem i działających pod egidą władz gminnych?

Czy to moralne, tak umywać ręce, Panie Wójcie?[/quote]
Zapytaj w komitetach
Odpowiedz

Tatak

09-06-2015 20:31 3 2

Krótkie pytania:

Ile zebrano w poszczególnych wsiach?
Odpowiedź: .....zł Draganowa, ....zł Kobylany, .... Sulistrowa

Ile przekazały poszczególne wsie do gminy?
Odpowiedź: .....zł Draganowa, ....zł Kobylany, .... Sulistrowa

Czy wszystkie Komitety mają założone rachunki bankowe, kto i kiedy przedstawił [b]pisemne [/b]sprawozdanie ze stanu kont, wielkości odsetek i sposobu rozdysponowania nadwyżki?

Kto odpowiada za działanie społecznych komitetów powołanych za przyzwoleniem i działających pod egidą władz gminnych?

Czy to moralne, tak umywać ręce, Panie Wójcie?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.