Od początku roku już 193 razy strażacy wyjeżdżali do palących się suchych traw. W niechlubnej statystyce gmin przoduje gmina Chorkówka, gdzie zanotowano 39 pożarów, w tym największy w Bóbrce 21 marca.

Pożary na nieużytkach to prawdziwa plaga każdej wiosny. Nie inaczej jest w tym roku. Codziennie strażacy gaszą od kilku do kilkunastu pożarów. Palą się trawy na brzegach cieków wodnych, wzdłuż torów kolejowych i poboczy dróg, łąki i nieużytki rolne. Na dzień 22 marca na terenie działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie odnotowano już 193 pożary suchych traw - w roku ubiegłym w tym samym czasie było 156 pożarów.

Najwięcej pożarów było w gminie Chorkówka - 39, w Krośnie - 38, gminie Jedlicze 28. - W działaniach gaszenia powstałych pożarów brało udział ogółem 279 pojazdów pożarniczych i 1486 strażaków (44 pojazdy i 200 strażaków z KM PSP Krosno, 109/608 OSP w KSRG i 126/678 pozostałe OSP). Łącznie gaszono pożary traw i nieużytków rolnych łącznie na 133 ha powierzchni, natomiast faktyczna powierzchnia spalona jest dużo większa - informuje bryg. Mariusz Kozak, rzecznik prasowy KM PSP w Krośnie.

Największy pożar odnotowano 21 marca w Bóbrce, gdzie 43 strażaków z udziałem 8 pojazdów gasiło palącą się trawę na powierzchni 15 ha przez dwie godziny. Dzień wcześniej w Kobylanach 28 strażaków z udziałem 5 pojazdów gasiło palącą się trawę na powierzchni 5 ha przez trzy godziny.

pożary traw


Palące się trawy przynoszą ogromne straty nie tylko dla środowiska. To także straty dla jednostek PSP i OSP. Samochody strażackie zużywają paliwo, zużywa się sprzęt (tłumice, łopaty, węże pożarnicze), umundurowanie, obuwie (zniszczenie mechaniczne i termiczne), jak i również woda. W trakcie prowadzonych działań niejednokrotnie dochodzi również do ugrzęźnięcia pojazdów pożarniczych w podmokłym terenie oraz do ich uszkodzenia, czego nie da się uniknąć przy wjeżdżaniu w trudny teren.

Osoby podpalające suchą trawę, wykazują się wielką bezmyślnością. Nie zwracają uwagi na to czy pożar ten w konsekwencji swojego rozwoju komuś lub czemuś zagrozi. Podpalają również wtedy, gdy wiatr jest silny i sprzyja bardzo szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. - Wiele ze zgłoszeń na numer alarmowy 998 o palących się trawach, zawiera paniczne informacje o zagrożeniu niesionym przez ogień dla obiektów mieszkalnych, gospodarczych, krzewach i drzewach owocowych, altanach i domkach działkowych, ulach, składach desek itd. - dodaje bryg. Mariusz Kozak.

Pożary traw są nie tylko zagrożeniem dla osób wypalających trawy, ale również dla gaszących je strażaków. Przy szybkich przerzutach ognia, strażakowi nie trudno jest dostać się w centrum szalejącego pożaru. Bardzo łatwo wtedy stracić orientację, panowanie nad sobą i wybrać niewłaściwy kierunek ewakuowania się z zagrożonego miejsca.

~osp

30-03-2015 09:37 3 2

[quote name="wyspa"]ja się pytam gdzie są władze gminy!!!!! Ruszyć dupska zza biurka i nałożyć kary i to profilaktycznie wysokie dla właścicieli gruntów, gdzie trawa nie jest koszona. Przecież właściciel gruntu zgodnie z prawem ma obowiązek koszenia swoich nieużytków, a władze gminne mają to kontrolować. Same oszczędności. Mniejsze dotacje, czy subwencje na utrzymanie OSP, z kar dodatkowe wpływy do budżetu gminy, brak szkód powstałych w wyniku wypalania traw. Proste!!!![/quote]
Kolego można by zacząć koszenie od działek gminnych bo one w każdej wiosce tak samo wyglądają - czyli zarośnięte trawami, chwastami, krzakami itp.
Odpowiedz

~zoo

27-03-2015 20:06 6 9

Po co wójtowi takie zabiegi czynić, prościej jest umorzyć podatek takim np.uprzywilejowanym, odsyłam BIP UG Chorkówka Ulgi i umorzenia i widać te same osoby a chwasty wokoło. A swoja drogą czy ten "gospodarz" dokonał jakichkolwiek wizji lokalnych itp. rozmawiał z ludźmi, troszczył się PO CO Wystarczy, że piastuje i pobiera... i to co miesiąc to co inni za PÓŁ ROKU !!!
Odpowiedz

~wyspa

26-03-2015 21:58 5 7

[quote name="qwerty"][quote name="wyspa"]ja się pytam gdzie są władze gminy!!!!! Ruszyć dupska zza biurka i nałożyć kary i to profilaktycznie wysokie dla właścicieli gruntów, gdzie trawa nie jest koszona. Przecież właściciel gruntu zgodnie z prawem ma obowiązek koszenia swoich nieużytków, a władze gminne mają to kontrolować. Same oszczędności. Mniejsze dotacje, czy subwencje na utrzymanie OSP, z kar dodatkowe wpływy do budżetu gminy, brak szkód powstałych w wyniku wypalania traw. Proste!!!![/quote]
No to powiedz mi gdzie jest napisane o obowiązku koszenia. Obowiązek mają ci którzy biorą pieniądze jako dopłaty i to raz w roku mają taki obowiązek a reszta.... No chyba, że chwasty są na tym polu to musi kosić ale nie byle jakie chwasty (jest tylko kilka chwastów na liście)[/quote]
m.in. wynika to zapisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych
gdzie jest zapis " W razie wystąpienia z winy właściciela innych form degradacji gruntów, o których mowa w ust. 1, w tym również spowodowanej nieprzestrzeganiem
przepisów o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami,
wójt, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi gruntów wykonanie w określonym
terminie odpowiednich zabiegów. W razie niewykonania decyzji wójt zleca
wykonanie zastępcze tych zabiegów na koszt właściciela gruntów...."

i wiele innych aktów prawnych

Chyba bezsporny jest fakt, iż nieużytki nie dość, że powodują rozprzestrzenianie się chwastów a nie wspominając o kwestiach zdrowotnych (alergie), estetycznych i zagrożeniu pożarowym
Odpowiedz

~qwerty

26-03-2015 21:16 7 5

[quote name="wyspa"]ja się pytam gdzie są władze gminy!!!!! Ruszyć dupska zza biurka i nałożyć kary i to profilaktycznie wysokie dla właścicieli gruntów, gdzie trawa nie jest koszona. Przecież właściciel gruntu zgodnie z prawem ma obowiązek koszenia swoich nieużytków, a władze gminne mają to kontrolować. Same oszczędności. Mniejsze dotacje, czy subwencje na utrzymanie OSP, z kar dodatkowe wpływy do budżetu gminy, brak szkód powstałych w wyniku wypalania traw. Proste!!!![/quote]
No to powiedz mi gdzie jest napisane o obowiązku koszenia. Obowiązek mają ci którzy biorą pieniądze jako dopłaty i to raz w roku mają taki obowiązek a reszta.... No chyba, że chwasty są na tym polu to musi kosić ale nie byle jakie chwasty (jest tylko kilka chwastów na liście)
Odpowiedz

~wyspa

26-03-2015 19:59 7 7

ja się pytam gdzie są władze gminy!!!!! Ruszyć dupska zza biurka i nałożyć kary i to profilaktycznie wysokie dla właścicieli gruntów, gdzie trawa nie jest koszona. Przecież właściciel gruntu zgodnie z prawem ma obowiązek koszenia swoich nieużytków, a władze gminne mają to kontrolować. Same oszczędności. Mniejsze dotacje, czy subwencje na utrzymanie OSP, z kar dodatkowe wpływy do budżetu gminy, brak szkód powstałych w wyniku wypalania traw. Proste!!!!
Odpowiedz

~rec

26-03-2015 19:03 6 8

Taaak ! Zimnioki ,jabka , buroki ...mocie za darmo ! Lenie . No to spalić wszystkie nieużytki swoje i cudze ! po co się trudzić ? A jak se ktosik zasadził jakieś drzewka ? No to co ? SPALIĆ ! Nikt się nie dowie kto zapalił ! A w Niedziele do Kościółka i rączki składać .....diabelskie pokłosie !
Odpowiedz

~rec

26-03-2015 18:54 4 5

Brak opamiętania ! Syreny wyją bez końca .........zawsze wieczorem ?
Odpowiedz

~rec

26-03-2015 14:37 8 8

Raz by ktoś zapłacił za podpalanie czyjejś własności i reszta ogniomistrzów moze by się zastanowiła ? Wypalili zające ,całą mikroflorę ....tylko kłącza na łąkach i byłych po0lach uprawnych rosną ! ZGROZA !!!
Odpowiedz

~xxx

26-03-2015 14:20 6 6

[quote name="nick"]Tylko ciekawe, kto podpala bo chodzą słuchy, że sami strażacy OSP. Może ktoś się zainteresuje.[/quote]
A masz na to dowody ? Wiesz, że to jest pomówienie ? Jeśli nie masz dowodów, to nie opowiadaj takich rzeczy, bo jeśli by się ktoś wkurzył,możesz mieć malutkie problemy.
Odpowiedz

~TakiJeden

26-03-2015 12:02 5 8

Tam gdzie mieszkają zacofani ludzie tam palą się trawy. Proste.
Odpowiedz

~nick

26-03-2015 11:36 5 7

Tylko ciekawe, kto podpala bo chodzą słuchy, że sami strażacy OSP. Może ktoś się zainteresuje.
Odpowiedz

~prorok

25-03-2015 22:24 5 7

Nasi dziadowie w grobach się przewracają co się stało z ich rolami... To jest wina rozległej opieki i systemu rozdawnictwa za darmo. Dawniej były owoce z pracy, teraz nieroby maja lepiej i większe profity niż Ci co ciężko pracują. Władza, "opieka" mają co robić są ważni robią papiery,urzędują, liczą, rozdają... ROZDAJĄ NASZE PODATKI, A MY POTULNIE ICH WYBIERAMY, PŁACIMY
Odpowiedz

~ot i co

25-03-2015 13:37 7 7

[quote name="kapusta głowa pusta"]Palenie traw , czyli pozostałość po PRL :)[/quote]raczej głupota ludzka
Odpowiedz

~kapusta głowa pusta

24-03-2015 20:28 5 8

Palenie traw , czyli pozostałość po PRL :)
Odpowiedz

~SAM

24-03-2015 19:24 8 12

Przecie jak płacom za gaszenie to co mam nie jarać....
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.