Na dzień 25.03.2014 r. na terenie działania KM PSP Krosno odnotowano już 156 pożarów suchych traw. W tej niechlubnej statystyce prym wiedzie gmina Chorkówka. Na jej terenie odnotowano 32 pożary, w tym największy w Bóbrce 14 marca, palącą się trawę na powierzchni 10 ha gasiło 23 strażaków / 4 pojazdy.

W bieżącym roku strażackie statystyki zanotowały pierwszy pożar suchej trawy już 1 stycznia w Głojscach, gdzie tamtejsza jednostka OSP gasiła ogień na 10 arach.

Najwięcej tego typu interwencji było w gm. Chorkówka – 32 pożary, m. Krośnie – 30, gm. Miejsce Piastowe 28 pożarów, gm. Jedlicze 25 pożarów. Najmniej paliło się w gm. Iwonicz-Zdroju, Korczyna i Jaśliska, gdzie odnotowano po 2 pożary. W działaniach gaszenia powstałych pożarów brało udział ogółem 838 strażaków i 207 pojazdów pożarniczych (152 strażaków i 35 pojazdy z KM PSP Krosno, 455/83 OSP w KSRG i 464/89 pozostałe OSP). Łącznie gaszono pożary traw i nieużytków rolnych łącznie na 144,94 ha powierzchni, natomiast faktyczna powierzchnia spalona jest dużo większa. Największe nasilenie powstających zdarzeń zanotowano od 28 lutego br. Przerwy w powstających pożarach wynikały tylko z opadów deszczu. - informuje Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KM PSP w Krośnie bryg. Mariusz Kozak.Codziennie strażacy gaszą od kilku do kilkunastu do pożarów dziennie. Palą się trawy na brzegach cieków wodnych, wzdłuż torów kolejowych i poboczy dróg, łąki i nieużytki rolne. Tam gdzie przyroda zaczyna się rozwijać, zostaje spalona przez ogień. Zdarzają się pożary od kilku arów do kilku hektarów powierzchni. Największe pożary odnotowano:
- 14.03.2014r. w m. Bóbrka, gdzie 23 strażaków / 4 pojazdy gasiło palącą się trawę na powierzchni 10 ha,
- 14.03.2014r. w m. Jedlicze, 3/16, pow. 6 ha,
- 22.03.2014r. w. Rogi, 26/5, pow. 8 ha,
- 22.03.2013r. w m. Krosno, ul. Reja, 7/35 - 9 ha.
Dla porównania w całym 2013r. na ogólną liczbę 466 pożarów, odnotowano 261 pożarów nieużytków rolnych, traw i pozostałości roślinnych, o powierzchni łącznej 201,73 ha, gdzie strażacy prowadzili działania gaśnicze.W działaniach przynoszących ogromne straty dla środowiska naturalnego oraz generujących duże koszty w budżetach Komendy Miejskiej PSP w Krośnie oraz jednostek samorządu terytorialnego, brały udział znaczące siły JRG PSP oraz Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu. Na w/w koszty składają się m.in. zużyte paliwo, zniszczony sprzęt (tłumice, łopaty, węże pożarnicze) umundurowanie i obuwie (zniszczenie mechaniczne i termiczne – gaszenie odbywa się przy bezpośredniej styczności z ogniem i wysoką temperaturą), jak i również woda, którą zużywa się do gaszenia wysokich traw. W trakcie prowadzonych działań niejednokrotnie dochodzi również do ugrzęźnięcia pojazdów pożarniczych w podmokłym terenie oraz do ich uszkodzenia, czego nie da się uniknąć przy wjeżdżaniu w trudny teren.

Osoby podpalające suchą trawę, wykazują się wielką bezmyślnością. Nie zwracają uwagi na to czy pożar ten w konsekwencji swojego rozwoju komuś lub czemuś zagrozi. Podpalają również wtedy gdy wiatr jest silny i sprzyja bardzo szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Jest to nie tylko zagrożenie dla osób wypalających trawy, ale również dla gaszących je strażaków. Przy szybkich przerzutach ognia, nie trudno jest dostać się w centrum szalejącego pożaru (ognia, wysokiej temperatury, duszącego dymu). Bardzo łatwo wtedy stracić orientację, panowanie nad sobą i wybrać niewłaściwy kierunek ewakuowania się z zagrożonego miejsca. Trwające kilkanaście, czy kilkadziesiąt minut gaszenie ognia przy pomocy tłumic, w ubraniach strażackich, butach i hełmach, w wysokiej temperaturze i zadymieniu, jest bardzo wyczerpującym działaniem. Ze strażaka, po gaszeniu takiego pożaru, pot leje się strumieniami. A bywa, że strażacy po ugaszeniu jednego pożaru, są kierowani do gaszenia następnego.
Wiele ze zgłoszeń na numer alarmowy 998 o palących się trawach, zawiera paniczne informacje o zagrożeniu niesionym przez ogień dla obiektów mieszkalnych, gospodarczych, krzewach i drzewach owocowych, altanach i domkach działkowych, ulach, składach desek itd.Ponadto w bardzo wielu przypadkach gęsty dym wchodzi na drogi utrudniając tym jazdę samochodami i stwarza zagrożenie powstania wypadku. Wielokrotnie już się zdarzało, że w momencie prowadzenia działań gaśniczych suchych traw, powstawały pożary w budynkach i występowały problemy z zadysponowaniem odpowiedniej ilości sił i środków.
Niestety w dalszym ciągu dla jednych jest to sposób na zabawę czy robienie "porządków" na polach przy wypalaniu pomimo obowiązujących zakazów, a dla drugich męcząca i niejednokrotnie niebezpieczna praca przy gaszeniu.

Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego
KM PSP w Krośnie
bryg. Mariusz Kozak

~maciek4

30-03-2014 18:58 7 6

Przynajmniej nowego woza strażackiego przewietrza :) do czegoś sie przydał :D
Odpowiedz

~czarny

30-03-2014 09:46 7 5

Gdyby Gmina była gospodarna to by traw nie trzeba było palić a tu gdzie zobaczyć to jedna trawa ale jaki pan taki kram ale nie długo imprezy to traw nie będzie
Odpowiedz

~Ludvig

29-03-2014 17:54 7 6

Zręcin anie jednego :-)
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.