Zalaegerszeg jest drugim po Edewecht(RFN) miastem, z którym Krosno podpisało umowę o partnerstwie. Jednak podobnie jak w przysłowiu o bratankach braterstwo to ma wręcz rodzinny charakter. Pierwsze kontakty zainicjowane zostały przez węgiersko-polską rodzinę z Zalaegerszeg.

Państwo Devecs Miklos i Janina Deveczne Budziak (rodowita krośnianka) zainteresowali władze obu miast współpracą i po kilku miesiącach podpisany został stosowny dokument.
Zalaegerszeg oddalone jest niemal 700 km od Krosna, liczy blisko 65 000 mieszkańców. Miasto jest stolicą węgierskiego komitatu Zala - centrum kulturalnym, sportowym i przemysłowym. W ramach współpracy z Krosnem realizowane są m.in. wyjazdy dzieci i młodzieży na zawody sportowe, spotkania zespołów artystycznych i twórców.W dniach 12 - 18 maja br. odbyła się w Zalaegerszeg największa impreza roku – 20. Festiwal Egerszeg. Dominowały węgierskie potrawy, muzyka, pokazy rzemiosła, konkursy, targi wina, liczne wystawy, występy miejscowych i zagranicznych zespołów. Nie zabrakło wśród bogactwa programu akcentów polskich, a dokładniej krośnieńskich. Z powodzeniem dwukrotnie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca "Bobrzanie" z Bóbrki - Gmina Chorkówka. Młodzi tancerze przy akompaniamencie kapeli ludowej pod kierownictwem Grzegorza Mermona zatańczyli poloneza, kujawiaka, oberka oraz suitę tańców krośnieńskich i rzeszowskich – w opracowaniu Andrzeja Bałki – otrzymując zasłużone brawa. Bogumił Świątek, kierownik zespołu, uważa, że takie wyjazdy są doskonałą formą integracji środowiska Bóbrki oraz nagrodą dla dzieci i młodzieży poświęcającej wiele czasu na przygotowanie programu artystycznego.Jak wynika z planu zespołu, okres letni będzie wypełniony licznymi koncertami w kraju i na Słowacji.

Wacław Turek

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.