Czy można kupić samochód używany pozbawiony jakichkolwiek wad? Nie można. Dzieje się tak z tej prostej przyczyny, iż takich pojazdów nie ma. Każde urządzenie mechaniczne w trakcie eksploatacji ulega w mniejszym lub większym stopniu zużyciu. Zatem twierdzenie, iż danego samochodu to nie dotyczy, jest - delikatnie mówiąc - mijaniem się z prawdą. Istotne jest, by informacja podana przez sprzedawcę była rzetelna, a kupujący mógł sprawdzić auto, zanim dojdzie do transakcji. W tym celu należy dokonać kontroli pojazdu.
Z artykułu dowiesz się między innymi:
  • Jakiej kontroli poddać samochód używany przed zakupem?

  • Co sprawdzisz w warsztacie mechanicznym?

  • Dlaczego warto uzyskać raport VIN?


SPIS TREŚCI
  • Zakup samochodu używanego - na co zwrócić uwagę?

  • Jakich informacji dostarczy wizyta w warsztacie?

  • Sprawdź zgodność numeru VIN w dokumentach i na tabliczce znamionowej


Zakup samochodu używanego - na co zwrócić uwagę?


Sprawdzając stan pojazdu, który zamierza się kupić, warto zachować zdrowy rozsądek. Trudno bowiem oczekiwać po kilkuletnim samochodzie stuprocentowej sprawności i nieskazitelnego stanu np. powłoki lakieru. Pamiętajmy, iż nawet zadbane auto musi nosić cechy używania. Założenie a priori, że takich nie ma, będzie powodem do rozczarowania, a tego wszyscy chcieliby uniknąć. Od czego zatem zacząć?

W pierwszej kolejności sprawdź VIN na carVertical. Z pewnością pomocna okaże się także wizyta w warsztacie mechanicznym oraz jazda próbna.

Wypada w tym miejscu wspomnieć, iż wiele informacji zawartych w pełnym raporcie historii pojazdu znajdzie swoje potwierdzenie podczas oględzin mechanicznych. Ta informacja jest o tyle istotna, że brak - powiedzmy - śladów kolizji, a także wzmianki na ten temat może świadczyć o nieuczciwych zamiarach sprzedawcy, co powinno skutkować rezygnacją z zakupu samochodu używanego.

Jakich informacji dostarczy wizyta w warsztacie?


Zakłady mechaniczne dysponują odpowiednim sprzętem mogącym obnażyć wszelkie przeróbki lub próby ukrycia poważnych uszkodzeń.

Kontrola samochodu używanego przed zakupem:
Grubość powłoki lakieru;
Kontrola pasków klinowych oraz osprzętu
Sprawdzenie przedniego pasaKontrola stanu oleju;
Kontrola stanu uszczelek;
Przebieg auta;
Kontrola układu chłodzenia;
Stan blachy (rdza);
Kontrola układu hamulcowego;
Zawieszenie.

W trakcie trwania przeglądu warto, korzystając z okazji zapoznać się z historią pojazdu uzyskaną za pośrednictwem carVertical.

Sprawdź zgodność numeru VIN w dokumentach i na tabliczce znamionowej


Numer VIN w dokumentach pojazdu musi być tożsamy z tym, co znajdziemy na elementach konstrukcyjnych auta bądź podszybiu. Niezwykle istotne jest, by oznaczenie samochodu było czytelne.

Numer VIN pozwoli na szybki dostęp do pełnego raportu historii pojazdu, na którego podstawie możliwe będzie potwierdzenie wyników kontroli przeprowadzonej przez mechanika.

Historia pojazdu powstaje na podstawie:
Bazy pojazdów skradzionych;
Bazy danych dotyczącej aut powypadkowych i uszkodzonych;
Wyposażenia pojazdu;
Ewentualnych korekt licznika;
Dotychczasowego przeznaczenia auta;
Zdjęć obrazujących stan auta w ciągu ostatnich lat.

Oględziny mechaniczne, jazda próbna oraz znajomość historii pojazdu są najskuteczniejszymi metodami, chroniącymi potencjalnego klienta przed konsekwencjami nieprzemyślanego zakupu.

Co ważne, korzystanie z baz danych online skutecznie zapobiega fałszerstwom dokumentacji technicznej i serwisowej. Nie da się przecież wytłumaczyć rozbieżności pomiędzy stanem licznika w aucie a wynikiem przedstawionym w historii samochodu uzyskanej na podstawie numeru VIN.

Nieuczciwy sprzedawca, widząc takie podejście kupującego, z zasady szybko odstępuje od transakcji, co powinno być ostatecznym dowodem, iż miała miejsce próba oszustwa.

W efekcie tych działań masz szansą na naprawdę udany zakup, a wymarzone auto posłuży Ci i Twoim najbliższym długie lata.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.